Field Trips - 2005

WHO együttműködésben végzett tevékenységek / WHO COLLABORATION

DR. BATÁR ISTVÁN

Az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) három évtizede állunk munkakapcsolatban. Az 1970-es évek első felétől vettünk részt különféle klinikai kutatásokban, és az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA) támogatásával 1981-ben kezdtünk el szervezni nemzetközi továbbképző tanfolyamokat családtervezés/reproduktív egészség témakörében. E munkák elismeréseként kaptuk meg 1987-ben a WHO Collaborating Centre megtisztelő címet.

A genfi központ humán reprodukciós kutató részlegével (Special Programme of Research, Development and Research Training in Human Reproduction=HRP) 1990-ben kezdtük utolsó hosszú távú klinikai vizsgálatunkat két réztartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszközzel (IUD). Ennek az MLCu 375 IUD-t érintő része 2004-ben lezárásra került, de a TCu 380 IUD esetek követése továbbra is folytatódik.

A koppenhágai irodával (WHO Euro) is évtizedek óta tartunk fenn együttműködést. A Reproductive Health and Research Programme keretében megjelenő Entre Nous európai családtervezési magazin magyar nyelvű kiadásának munkálataiban veszünk rész 1989 óta. Az eredeti, angol nyelvű verzió az Interneten is hozzáférhető (www.euro.who.int/entrenous). Ennek magyar nyelvű tallózó verziója klinikánk Nővédelmi Tanácsadójában készül, és a hazai kiadás teljes munkálatait – fordítást, szerkesztést, sokszorosítást, terjesztést – a tanácsadó kollektívája végzi. A pénzügyi nehézségek ellenére az Entre Nous magyar számai mind a mai napig ingyenesen jutnak el az érdeklődő olvasókhoz.

Árvay Emlékérem / COMMEMORATIVE ÁRVAY MEDAL

DR. BATÁR ISTVÁN

A klinika kollektívája néhai Árvay Sándor professzor tiszteletére, aki 1951 és 1973 között volt az intézet vezetője, 1999-ben Árvay Emlékérmet alapított. Ezt azon személyek, vagy intézmények munkájának elismeréseként adományozza, akik, vagy amelyek tevékenységükkel nagyban hozzájárultak a Debreceni Női Klinika fejlődéséhez, hazai és nemzetközi elismertetéséhez. A bárki által benyújtható javaslatok alapján Emlékbizottság dönt a kitüntetés odaítéléséről. Ebben az évben két emlékérem adományozására került sor.

Az egyik díjazott, Dr. Nyirjesi István professzor (Bethesda, MD, USA) a Női Klinika új igazgatójától, Dr. Tóth Zoltán professzortól vette át az Emlékérmet a Magyar Nőorvos Társaság Cervixpathológiai Szekciójának XVI. Tudományos Ülésén, Hajdúszoboszlón, 2005. október 14-én.

A másik kitüntetettnek, Dr. Fritz K. Beller professzornak (Münster, Németország/Fort Myers, /FL, USA) ugyanezen a napon Dr. Lampé László professzor, klinikánk korábbi igazgatója adta át az Árvay Emlékérmet Baselben, egy németajkú szülész-nőgyógyászok számára szervezett nemzetközi ünnepi rendezvényen.

Updated: 2020.01.13.